Optimalizujte s nami svoje návrhy pre aditívnu výrobu

V priebehu našich mnohoročných skúseností s aditívnou výrobou sa občas stretávame s názorom, že 3D tlač sa neoplatí alebo výsledok nie je esteticky vábny. Môže sa stať, že v takýchto prípadoch väčšinou 3D tlač nebola zvolená ako optimálne technologické riešenie pre daný produkt alebo komponent. Čo však vidíme častejšie je, že návrh len nebol optimalizovaný pre aditívnu výrobu. Napríklad, pri výrobe je použitého priveľa materiálu alebo nesprávne navrhnutý dizajn po estetickej stránke. Ak chceme využiť jej potenciál v plnej miere, je nevyhnutné návrh prispôsobiť kritériám technológie.

Je náročné vymedziť všeobecné a striktné pravidlá, čo je vhodné a čo nie, ale pokúsime sa priblížiť aspoň tie najzákladnejšie.

Je vhodná pre

 1. Menšie série
  Vzhľadom, na to, že nie sú nutné prvotné investície vyrábať môžete od jedného kusu. Náklady sa však neznižujú priamo úmerne s množstvom. Pri určitej hranici (pre každý návrh je to individuálne) zostávajú náklady konštantné.
 2. Prototypy
  Pre profesionálnych dizajnérov je to nenahraditeľná pomoc. Vidieť, držať a validovať rýchlo svoj návrh pred tým, ako sa spustí sériová výroba je veľký benefit. Vizualizácie vedia veľa odhaliť, ale nie je nad fyzický kontakt.
 3. Komplikované diely
  Diely so zložitou geometriou, nekonvenčným dizajnom alebo vnútornými dutinami. Je taktiež možné spojiť niekoľko dielov dokopy a vyrábať ich iba ako jeden. To je výhoda najmä pri kovových dieloch, pri ktorých sa robí topologická optimalizácia. Výsledkom je odľahčený diel s futuristickou štruktúrou. Vhodnými technológiami sú SLS, MJF alebo DMLS
 4. Menšie objekty
  Tento bod je asi najviac diskutabilný, pretože je ťažko definovať, čo je menší objekt. Aj rozmerovo väčšie objekty, optimalizované pre aditívnu technológiu, môžu byť efektívne vyrábané. V zásade však platí, čim menšie, tým rýchlejšie, bez ohľadu na zložitosť.

Nie je vhodná pre

 1. Dlhé rovné plochy
  Dlhé rovné plochy rovnakej hrúbky je rýchlejšie a ekonomickejšie vyrábať vyrezávaním laserom, frézou, alebo vodným lúčom. (napríklad obdĺžnik 100 x 50 x 1 cm)
 2. Veľké série produktov, 10 000 a vyššie
  Časovo a ekonomicky je stále efektívnejšie vyrábať plastové alebo kovové časti vo veľkých objemoch vstrekovaním. Samozrejme nájdu sa výnimky, kedy je 3D tlač riešením. Hlavne ak produkty nepotrebujete okamžite, nemáte prostriedky na vstupnú investíciu, alebo ak chcete vyrábať počet kusov podľa potrieb zákazníkov (aj keď v konečnom súčte ich bude viac ako 10 000)
 3. Veľkoobjemové návrhy
  Návrhy sú väčšinou pripravené na technológiu obrábania (frézovanie, sústruženie), kde nám nezáleží koľko materiálu zostane. Pri 3D tlači však naopak, čím väčší objem, tým dlhšie tlač trvá a cena sa navyšuje
 4. Lesklý povrch
  Povrchy s vysokým leskom je pri 3D tlači problém docieliť bez ďalšieho post-procesingu – povrchovej úpravy. Táto ďalšia operácia môže celé riešenie predražiť

Ak máte návrhy, produkty, ktoré by ste chceli začať vyrábať a hľadáte vhodnú technológiu alebo rozmýšľate ako znížiť náklady na ich výrobu, obráťte sa na nás. ZADARMO sa s nami poraďte a nechajte si u nás optimalizovať svoj projekt pre sériovú výrobu 3D tlačou, pre technológie FDM, SLS, SLA/DLP, DMLS. Dohodnite si online stretnutie alebo nás kontaktujte priamo na info@rapidnext.eu